Jarmark Rękodzielniczy w Terespolu
4 września 2016 r. w parku miejskim w Terespolu odbył się Jarmark Rękodzielniczy, będący nieoficjalnym pożegnaniem wakacji w naszym mieście. Organizatorem Jarmarku było Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol we współpracy z MOK i terespolskim Klubem Mam.
Stowarzyszenie "Bugowiaki" w oryginalny sposób wzięło udział w imprezie. Po raz pierwszy w naszym mieście zaprezentowaliśmy przenośną kuchnię z płytą i fajerkami, na której przez cały czas trwania Jarmarku nasze członkinie: p. prezes Bogusława Hawryluk-Matalińska, pp. Hanna Gałabuda i Sylwia Gałabuda smażyły dla jarmarcznej publiki... racuchy. Nasza kuchnia cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, tym większym, iż smażone na niej placuszki były przepyszne.
Sam Jarmark okazał się bardzo udaną imprezą, odwiedzających terespolan i gości z okolicznych miejscowości były całe tłumy. Bo też i było na co popatrzeć. Zwiedzano stoiska rękodzielników, podziwiano przy pracy kowala artystycznego, który zaprezentował się z kotliną i kowadłem, było stoisko z artykułami wikliniarskimi. Można było zjeść domowe ciasto i napić się domowego piwa i podpiwku. Dla dzieci urządzono niewielki parkur z kucykami, wokół parku jeździła bryczka. Straż Pożarna wydawała darmową grochówkę, a zwieńczeniem imprezy było kiszenie kapusty!
Część artystyczną zapewniały kapele ludowe i zespoły śpiewacze z naszego regionu. Występowali też goście z Białorusi oraz pan, grający na fletni Pana. Klub Mam zorganizował wielki namiot, pod którym dzieci mogły spróbować swoich sił w zabawach i konkursach, obok rozstawiono dla nich dmuchany zamek.
Jarmark można ocenić jako bardzo udany, pogoda dopisała wspaniale, było ciepło i słonecznie cały dzień. Wszyscy świetnie się bawili. Impreza taka, jak ta walnie przyczynia się do integracji społecznej i buduje poczucie wspólnoty. Dziękujemy pomysłodawcom i organizatorom i liczymy na kontynuację w przyszłym roku!
III Festyn "Kolej dawniej i dziś w Terespolu i okolicy" za nami!
W dniu 8 XI odbyła się już trzecia edycja Festynu „Kolej dawniej i dziś w Terespolu i okolicy”. Miejscem imprezy była sala konferencyjna przy Bibliotece Miejskiej w Terespolu. Nasz zamysł, aby była to impreza cykliczna, staje się coraz bardziej realny, bowiem wokół inicjatywy skupia się coraz więcej osób, którym bliska jest idea zachowania od zapomnienia kolejowej tradycji naszego regionu, pracy wielu pokoleń kolejarzy, ale też przybywa pasjonatów i regionalistów, którzy pragną przekazać zdobyte informacje, dokumentację archiwalną, czy inne ciekawostki.
W bieżącym roku dodatkową atrakcją było oficjalne otwarcie festynu wystrzałem z armaty, którego dokonał pan Bogdan Greczuk, a co stanowiło niesamowitą atrakcję dla młodych uczestników imprezy.
Festyn tradycyjnie składał się z dwóch zasadniczych części :
- Części oficjalnej, czyli wystąpienia wieloletnich byłych i obecnych pracowników PKP z Terespola i okolicy, które mają charakter prelekcji z możliwością bezpośredniej dyskusji. W tym roku wystąpił pan Kazimierz Michalak, wieloletni pracownik kolejowy, jak też nauczyciel – wykładowca szkół kolejowych. Po nim zobaczyliśmy panią Ewę Lipowiecką, z ciekawie przekazanymi wspomnieniami wnuczki przedwojennego pracownika kolejowego stacji Chotyłów. Pani Ewa Lipowiecka przywiozła ze sobą sztandar Stowarzyszenia Kolejarzy Stacji Chotyłów z lat 1906-1935, którego ekspozycja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.
- Części artystycznej - w roku bieżącym część artystyczna zdominowana była przez licznie przybyłych młodych gości z zagranicy, a byli to harcerze z drużyny im. Ryszarda Snarskiego z Brześcia z panią Anną Paniszewą i młodzież szkolna z Kobrynia z opiekunką, panią Heleną Kaczan. Nie zawiodła również młodzież szkolna z Terespola, przygotowana przez pana Tomasza Jezuita.
Ponadto imprezie towarzyszyły wystawy i wydarzenia:
- wystawa fotograficzna dotycząca obiektów kolejowych, pracy kolejarzy i inne z prywatnego zbioru znanego fotoreportera Adama Trochimiuka z Białej Podlaskiej - prezentacji dokonał p. Cezary Nowogrodzki z Białej Podlaskiej,
- wystawa kolejnictwa z prywatnych zbiorów p. Sławomira Denickiego,
- wystawa zdjęć związanych z pracą na kolei mieszkańców Terespola, Brześcia, zarówno sprzed wojny jak i z lat powojennych. Zdjęcia zostały użyczone przez terespolską Prochownię,
- Od pierwszej edycji Festynu jest z nami również młodzież z Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach. W roku bieżącym młodzież z Małaszewicz wraz z p. dyrektorem Robertem Wieczorkiem zaprezentowała krótki, ale bardzo ciekawy film o swojej Szkole Kolejowej,
- Odbył się również konkurs plastyczny z nagrodami nt kolejnictwa dla młodszych uczestników festynu.
Oczywiście festyn był wspierany przez Burmistrza i Urząd Miasta w Terespolu oraz przez Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu. Wsparcia finansowego udzieliła fundacja senatora Grzegorza Biereckiego.
W trakcie festynu wszyscy uczestnicy mogli wypić herbatę, kawę, zjeść ciastko, a także posilić się bigosem i domowym smalcem z ogórkiem. Dzięki hojności sponsorów nie tylko nagród było dużo, ale też było czym się obficie posilić. Całość imprezy bardzo sprawnie poprowadziła Bożena Anchim i Kuba Żukowski.
Pozostali sponsorzy Festynu „Kolej dawniej i dziś w Terespolu i okolicy” w roku 2015:
- Fundacja "Spróbuj ponownie z nami"
- Fundacja "Dzieciom Zdążyć z Pomocą" Grupa OPP nr 12 w Koroszczynie
- Monika Dziobek
- Bogdan Greczuk
W obsłudze cateringowej niezawodna była młodzież, działająca w grupie wolontariackiej przy MOK w Terespolu.
Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji i sprawnego przebiegu imprezy bardzo dziękujemy, kolejny festyn za rok! Słowa podziękowania należą się również wielu członkom naszego stowarzyszenia, w tym w szczególny sposób:
Bogusławie Hawryluk-Matalińskiej, p. prezes „Bugowiaków”
Wojciechowi Gałabudzie
Tomkowi Niedźwiedziukowi
Łukaszowi Danilukowi
Monice Dziobek
Adamowi Panasiukowi
Mariuszowi Podgórskiemu
Włożyli oni dużo pracy i każdy swój wolny czas wykorzystali na prace organizacyjne imprezy.
Zarząd
RSPZN "Bugowiaki"
Zapraszamy do Galerii. Autorami zdjęć są p. Hanna Paniszewa i p. Marek Ferens
Zdjęcia z festynu na stronie biała24.pl http://biala24.pl/?id=Galerie&x=349
III Piknik "Niedzielne Grillowanie"
21 czerwca br w parku miejskim tuż przy restauracji Galeria Smaków odbył się Piknik pn. "Niedzielne Grillowanie". Była to już III edycja tej imprezy. Organizatorem we współpracy z MOK Terespol i Urzędem Miasta było Regionalne Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Nadbużańskiej „BUGOWIAKI". Głównym przesłaniem imprezy jest rodzinne spędzenie wolnego czasu, integracja z sąsiadami, znajomymi i wzajemne tworzenie programu, celem lepszego zainteresowania się życiem kulturalnym miejsca, w którym się żyje i mieszka.
Na całość uroczystości składały się między innymi w części artystycznej:
- "Rozśpiewane Sołtysianki" z Chotyłowa z panią Ewą Lipowiecką z Chotyłowa na czele,
- młodzież szkolna z Terespola pod kierownictwem nauczyciela muzyki – Tomasza Jezuita,
- kabaret "TEN” z z Osiedlowego Domu Kultury EUREKA w Białej Podl.,
oraz harcerze z Brześcia.
Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele Kresowego Bractwo Strzelców Kurkowych im. Orła Białego i motocykliści z Terespola. Obecna była także, z swoim sprzętem i pokazem taktyki, grupa paintballowa z Białej Podlaskiej. Ponadto można było zwiedzić stoisko ornitologiczne, które zaprezentowało wystawę pt. "Pola tętniące życiem", z Międzyrzeca Podlaskiego ze stajni E-Queen przyjechały konie, a dzieci miały ubaw, korzystając z dmuchanych zjeżdżalni. Imprezie towarzyszyło znakowanie rowerów przez Funkcjonariuszy Policji z Terespola.
Ciekawym elementem Pikniku była plenerowa rodzinna gra w szachy systemem szwajcarskim.
Turniej szachowy został zakończony następującymi wynikami:
Dorośli
1. Janusz Sałtrukiewicz
2. Marcin Dudek
3. Mateusz Prokopiuk
4. Leon Kupryś
5. Marek Ferens
6. Sławomir Leszek
7. Marek Prokopiuk
W kategorii do lat 12 najlepsi okazali się:
1. Paweł Ferens
2. Michał Zroll
3. Kacper Zachel
Były też zwierzątka i inne maskotki robione z balonów, malowanie twarzy, a wszystko dzięki wolontariuszkom - Paulinie Hurman i Paulinie Krasiuk. Podziękowania należą się także Ewie Danieluk za prowadzenie całej imprezy.
Początkiem imprezy były wystrzały z armat, których to dokonali przedstawiciele Bractwa Kurkowego w osobach Pana Lecha Orlińskiego i Wojciecha Wawryniuka, oraz Bogdana Greczuka jako przedstawiciela Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol.
W trakcie trwania pikniku odbyły się dwa konkursy. Pierwszy plastyczny pod okiem ornitologa, miłośnika przyrody, i fotografa p. Jarka Mydlaka. Na szczególną uwagę zasłużyły rysunki:
- Pauliny Fedorczuk - I miejsce
- Kingi Szczygielskiej - II miejsce
- Weroniki Janiszek - III miejsce
Nagrody w formie ciekawego zestawu edukacyjnego ufundowało Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian".
Drugi konkurs dotyczył bezpieczeństwa w ruchu drogowym i był przeprowadzony m.in. przez funkcjonariusza Policji w Terespolu, a jednocześnie członka "Bugowiaków", Wojtka Kobylarza. Wśród najciekawszych na uwagę zasłużyły prace:
1. Weronika Janiszek,
2. Bartek Stefaniuk,
3. Marysia Karbowiak.
Bardzo atrakcyjne nagrody w tym konkursie ufundował WORD w Białej Podlaskiej.
Ponadto we wszystkich konkursach były nagrody pocieszenia i słodki poczęstunek, a na zgłodniałych czekała kiełbaska z grilla.
Sponsorami imprezy byli:
- Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" Grupa OPP Nr 12 w Koroszczynie
- Burmistrz Miasta Terespol,
- Firma Handlu Zagranicznego IRBUD w Wólki Dobryńskiej,
- Sklep spożywczy p. Jacka Góreckiego "AGA” w Terespolu,
- Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Terespolu,
- Restauracja "Galeria Smaków” w Terespolu.
Mimo kapryśnej pogody impreza się udała. Sporo mieszkańców Terespola przyszło do parku miejskiego, aby wspólnie spędzić wolny czas. Odwiedziły też nas zuchy z zaprzyjaźnionej z "Bugowiakami" Drużyny Harcerskiej im. Karola Snarskiego z Brześcia.
Chcemy, aby impreza nabrała charakteru imprezy cyklicznej, dlatego też - do zobaczenia za rok !
Bogusława Hawryluk-Matalińska
Stowarzyszenie "BUGOWIAKI"
"Terespol zaprasza na niedzielne grillowanie"
Regionalne Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Nadbużańskiej Bugowiaki zapraszają na piknik pod hasłem "Niedzielne Grillowanie". W programie imprezy przewidziano wiele atrakcji dla całej rodziny.
Na niedzielę zaplanowano projekcję filmu przyrodniczo- ekologicznego, w formie kina plenerowego. Aktywni będą mogli oznakować swoje rowery, a później przejechać rowerowy tor przeszkód. Cała rodzina będzie mogła wziąć udział w turnieju szachowym, który rozgrywany będzie w systemie szwajcarskim w 3 kategoriach wiekowych: do lat 12, 16 i powyżej 16, oraz w kategorii pań.
Więcej biała24.pl
"Terespolskie fascynacje. Inni mogą im zazdrościć!"
Ostatnie wydarzenia kulturalne, mające miejsce w Terespolu, w organizacji których nasze Stowarzyszenie ma swój udział, przyciągnęły uwagę prasy regionalnej. W "Tygodniku Podlaskim" ukazał się pochlebny artykuł na temat aktywności społecznej terespolan. Oto fragment: "..Inicjatyw twórczych, zaangażowania i dokonań może mieszkańcom Terespola pozazdrościć wiele większych miast; nie tylko z naszego regionu. Na promocje i reklamę samorządy wydają ogromne sumy, aby przyciągnąć turystów lub inwestorów. W Terespolu mieszkańcy, przy wsparciu ośrodka kultury, sami promują swoje miasto..."
Zapraszamy do czytania całości ..
Kolej dawniej i dziś w Terespolu
9 listopada 2014 roku odbyła się II edycja Festynu „Kolej dawniej i dziś w Terespolu”. Festyn był uroczystością, mającą na celu chronić od zapomnienia szczególnie wśród młodzieży, znaczenie kolei i zawodu kolejarza w Terespolu i okolicy. II edycja Festynu została przeprowadzona dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury - inicjatywy lokalne 2014 oraz dzięki programowi „Realizujemy terespolskie inicjatywy”. Organizatorem było Regionalne Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Nadbużańskiej „Bugowiaki”.
Festyn przyciągnął sporą rzeszę publiczności. Oficjalnego otwarcia dokonała Prezes Stowarzyszenia „Bugowiaki”p. Bogusława Hawryluk-Matalińska, burmistrz Miasta Terespol Jacek Danieluk, ponadto głos zabrali goście zaproszeni: p. Marzenna Andrzeju , która jest też członkiem „Bugowiaków ” i p. Antoni Sacharuk. Na całość uroczystości złożyły się m. innymi część oficjalna czyli wystąpienia wieloletnich pracowników PKP, m. innymi p. Józefa Ferensa ip. Zbigniewa Banacha Wystąpienia miały charakter prelekcji z możliwością bezpośredniej dyskusji. Bardzo aktywna była młodzież z Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach, którzy przybyli ze swoim opiekunem, nauczycielem panem Jackiem Jarockim. Bardzo ważnym elementem tej części imprezy była obecność zastępcy naczelnika działu kontroli PKP Cargo S.A. Centralny Zakład Spółki -p. Romana Harasimiuka oraz wielopokoleniowej rodziny kolejarskiej z Brześcia, której członkowie bardzo chętnie włączali się w dyskusję, a także zaprezentowali swoją wiedzę i doświadczenie w branży kolejowej.
W części artystycznej wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Berezówce, które przyjechały z dyrektor szkoły panią Katarzyną Sobolewską i panią prezes stowarzyszenia „Za Rzeką Krzną ” prowadzącego Szkołę w Berezówce - panią Moniką Dziobek. Dzieci z Berezówki po raz kolejny uświetniły kolejowy festyn w Terespolu. Również po raz drugi wystąpiła młodzież szkolna ze szkoły w Terespolu pod kierownictwem p. Tomasza Jezuita. Imprezie towarzyszyła wystawa kolejnictwa z prywatnych zbiorów p. Sławomira Denickiego, który to będąc członkiem „Bugowiaków” ale też wieloletnim pracownikiem PKP, zainicjował organizację kolejowej imprezy. Odbyła się również multimedialna prezentacja wystawy fotograficznej przygotowana przez p. Cezarego Nowogrodzkiego z Białej Podlaskiej.
Następnie odbyły się dwa konkursy, konkurs o wiedzy o tematyce kolejowej i konkurs plastyczny o tej samej tematyce, które bardzo sprawnie poprowadziła p. Ewa Danieluk, która też była główną prowadząca całą imprezę. W konkursach wzięło udział ok 40 dzieci - oprócz prac nagrodzonych, wszystkie dzieci otrzymały nagrody pocieszenia. Każdy młody uczestnik festynu otrzymał słodki upominek, a zwycięzcy dodatkowo prezent i pamiątkowy dyplom. Na szczególne uznanie zasługują dzieci, które zarówno z wiedzy jak i w konkursie plastycznym „zgarnęły” atrakcyjne nagrody, czyli panny Wiktoria Dziobek i Gabrysia Syliwoniuk - obie ze szkoły w Berezówce. Nagród było bardzo dużo, więc każdy uczestnik mógł liczyć na choćby drobny upominek.
Oprócz wspomnianego wcześniej Narodowego Centrum Kultury sponsorami byli - p. Antoni Sacharuk z Mokran Starych, p. Raid Haidar z Białej Podlaskiej, p. Cezary Nowogrodzki z Białej Podlaskiej, p. Agnieszka Osypiuk z Koroszczyna oraz Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” Grupa OPP w Koroszczynie. Oczywiście festyn był wspierany przez Burmistrza i Samorząd Miasta w Terespolu oraz przez Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu . Wszyscy uczestnicy mogli wypić herbatę, kawę, zjeść ciastko,owoce, a także posilić się bigosem i domowym smalcem z ogórkiem. Dzięki hojności sponsorów nie tylko nagród było dużo, ale też było czym się obficie posilić . W obsłudze cateringowej niezawodna była młodzież działająca w grupie wolontariackiej przy MOK w Terespolu.
Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji i przebiegu imprezy bardzo dziękujemy, kolejny festyn za rok! Zachęcamy do zabrania ze sobą jakichś ciekawych pamiątek, zdjęć czy innych przedmiotów i zaprezentowanie na festynie, bądź o wcześniejszy kontakt z organizatorami.
Majówka "Rodzinne grilowanie" w Terespolu
W dniu 11.05.2014 w Parku miejskim w Terespolu odbył się Piknik Majowy ,,Rodzinne Grilowanie". Inicjatorem organizacji tej imprezy było Regionalne Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Nadbużańskiej „Bugowiaki” przy wsparciu Urzędu Miasta oraz MOK w Terespolu. Głównym założeniem organizatora było zaproszenie mieszkańców Terespola do wspólnego spędzenia niedzielnego popołudnia na świeżym powietrzu.
Aby bardziej zachęcić mieszkańców miasta do wspólnej zabawy przygotowany został program artystyczny. Wystąpili między innymi - Kabaret „TEN ” z Osiedlowego Domu Kultury „Eureka” w Białej Podlaskiej. Swoje możliwości wokalne prezentowały dzieci i młodzież ze szkół w Terespolu. Odbyło się kilka konkursów, w tym konkurs plastyczny o nagrodę główną Naczelnika Sekcji Prewencji Policji w Terespolu. Dzieci ochoczo brały udział w ciekawych konkursach i zabawach sportowych, które prowadziłap. Katarzyna Polaczuk.
Niewątpliwą atrakcją była prezentacja motocykli przez grupę niezrzeszoną - "harlejowcy", skupiający miłośników motocykli z Terespola i okolic oraz gościnnie przez motocyklistów z Klubu Motocyklowego „GROM”. Dzięki nim dzieci miały dodatkowe atrakcje - możliwość przejażdżki na motorze, a także udział w konkursie „Rowerowy tor przeszkód”. Konkurs poprowadził prezes Klubu Motocyklowego ,,Grom" - p. Zdzisław Kozłowski. Nagrody w tym konkursie ufundował Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej, a dyplomy KM „Grom”.
Każdy uczestnik konkursów, rozgrywek sportowych czy występów był nagradzany słodką niespodzianką w postaci pączków, które oprócz wielu innych nagród, ufundowała z ramienia Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą", Grupa OPP Nr.12 w Koroszczynie, p. Bogusława Hawryluk - Matalińska.
Regionalne Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Nadbużańskiej „Bugowiaki” za wsparcie inicjatywy dziękuje burmistrzowi p. Jackowi Danielukowi, dyrektor MOK p. Annie Pietrusik, sponsorom, oraz grupie wolontariuszek, a w szczególności p. Ewie Danieluk za sprawne prowadzenie imprezy.
Relacja: MOK Terespol
Festyn "Kolej dawniej i dziś w
Terespolu" - relacja
1 grudnia 2013 roku odbył się w sali konferencyjnej Biblioteki Miejskiej w Terespolu I Festyn „Kolej dawniej i dziś w Terespolu”. Festyn otworzyła i poprowadziła prezes "Bugowiaków", p. Bogusława Hawryluk-Matalińska. Jako pierwsi wystąpili zaproszeni goście: radna miasta, przewodnicząca Komisji Budżetowej pani Urszula Artecka, Marzenna Andrzejuk jako radna powiatowa, członek Zarządu Powiatu, a jednocześnie członek „Bugowiaków”. Następną częścią były prelekcje z bezpośrednią dyskusją obecnych na uroczystości. Prelegenci, p. Kazimierz Michalak oraz p. Sławomir Denicki, opowiedzieli o historii i dniu dzisiejszym kolei w naszym regionie, a także odpowiadali na liczne pytania uczestników imprezy. Bardzo wiele pytań padło ze strony uczniów Zespołu Szkół w Małaszewiczach, którzy przybyli ze swoim opiekunem, nauczycielem panem Jackiem Jarockim.
Po tej części festynu miał miejsce przygotowany program artystyczny. Z piosenkami okolicznościowymi i nie tylko zaprezentowała się młodzież z Terespola, prowadzona przez pana Tomasza Jezuita, oraz maluchy i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Berezówce. Część artystyczną przygotowały panie Edyta Romać i Agata Antoniuk, zaś układ taneczny pani Bożena Kędziora.
Następnie odbyły się dwa konkursy, które bardzo sprawnie poprowadziła młodzież z Młodzieżowej Rady Miasta. W konkursie o tematyce kolejowej triumfowali:
I - Bartek Olesiejuk
II- Adrian Władyczuk
III - Przemek Drab
Wszyscy oni są uczniami Zespołu Szkół w Małaszewiczach. W konkursie plastycznym wygrały:
I- Magdalena Bajorek
II- Julia Trukawka
III - Natalia Dyczkowska
Są to uczennice Szkoły Podstawowej w Berezówce.
Na oba konkursy atrakcyjne nagrody ufundowała Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą - Grupa OPP Nr 12 i były to plecak młodzieżowy, pendrajwy, gry, i inne.
W konkursie plastycznym wzięło udział ok 20 dzieci - oprócz prac nagrodzonych, wszystkie dzieci otrzymały nagrody pocieszenia. Każdy uczestnik otrzymał słodycze, pączki, owoce, oraz pamiątkowy dyplom, o co zadbała Młodzieżowa Rada Miasta z Terespola na czele z panią Anetą Michalczuk.
Oprócz wspomnianej Fundacji Sponsorami byli:
- Mini Delikatesy w Terespolu
- Sklep Pajero w Horbowie
- p. Marzennna Andrzejuk
- p. Sławomir Denicki
Oczywiście festyn był wspierany przez Burmistrza i Samorząd Miasta w Terespolu. Wszyscy uczestnicy mogli wypić herbatę, kawę, zjeść ciastko, a także posilić się bigosem i domowym smalcem z ogórkiem. W obsłudze cateringowej niezawodna po raz kolejny była młodzież z MRM.
Fotorelacja na stronie http://biala24.pl/?id=Galerie&x=1992
Wszystkim bardzo dziękujemy, kolejny festyn za rok!
Rekomendacje
Caritas
WORD
Zatrzymaj się w biegu codzienności i
przeżyj chwile wzruszenia
4 czerwca 2013 roku w Szkole Podstawowej im. Kajetana Sawczuka w Komarnie Kolonii odbyła się uroczystość środowiskowa pt. „Zatrzymaj się w biegu codzienności i przeżyj chwile wzruszenia”. Dyrektor szkoły Grażyna Jasińska-Pykało serdecznie powitała wszystkich zacnych gości: ks. biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej, Piotra Sawczuka, posła na Sejm RP Franciszka Stefaniuka, starostę bialskiego Tadeusza Łazowskiego, wójta gminy Konstantynów Romualda Murawskiego, radnego wojewódzkiego Riada Haidara, ks. Jarosława Rucińskiego, ks. proboszcza parafii Komarno Stanisława Smolińskiego, koordynatora Domu Dziecka w Komarnie Teresę Lewczuk, prezesa Regionalnego Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Nadbużańskiej BUGOWIAKI, p. Bogusławę Hawryluk-Matalińską, absolwenta szkoły w Komarnie, autora wierszy i bajek dla dzieci Jacka Daniluka oraz rodziców uczniów. W spotkaniu wzięli udział również uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Uroczystość poświęcona była urokom ziemi nadbużańskiej oraz ludziom, którzy są z nią związani miejscem urodzenia, bądź obecnie swoją pracą służą ludziom tu mieszkającym i odnieśli życiowy sukces, dzięki swojej pasji, silnej wierze, determinacji oraz ciężkiej pracy. Okazuje się, że obok nas żyją osoby, z których można brać przykład. Znane są w naszym regionie, w całym kraju, często i poza granicami Polski.
Uroczystość miała podwójny wymiar. W pierwszej jej części odbyło się spotkanie pani Bogusławy Hawryluk-Matalińskiej z uczniami szkoły, która przybliżyła im wiadomości na temat flory i fauny terenów nadbużańskich. Nastąpiło również podsumowanie konkursów plastycznych poświęconych pięknie naszych ziem, fundatorem nagród była Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą”- Grupa OPP Nr. 12 w Koroszczynie
Następnie wszyscy zebrani wzięli udział we wzruszającej części artystycznej w wykonaniu dzieci, przygotowaną przez: Małgorzatę Pawelec, Katarzynę Nowik, Monikę Maleńczyk oraz Monikę Demianiuk. Uczniowie w swych wystąpieniach rozważali, jaki jest cel życia i jaką drogę należy obrać, aby go osiągnąć. Dużo uśmiechu, a zarazem wspomnień wywołała prezentacja multimedialna o „naszych ludziach sukcesu”; ich latach szkolnych, młodości, życiu prywatnym i pracy.
Po uroczystej akademii zaproszeni goście wypowiedzieli się na temat czym dla nich jest sukces i w jaki sposób doszli tak daleko. Ksiądz biskup twierdził, że po to poszedł do seminarium, żeby zrezygnować z pogoni za sukcesem. Jednak myśli, że jedną z recept na sukces jest to, że osiągają go w gruncie rzeczy ci, którzy o sukcesie nie myślą. Wtedy sukces przychodzi sam. Dla człowieka jest darem od Boga. Według dyrektora szkoły w Komarnie Grażyny Jasińskiej-Pykało odnieść sukces, to znaczy żyć w zgodzie z przykazaniami Bożymi. Postępować zgodnie z własnym sumieniem. Być człowiekiem uczciwym, etycznym, nie krzywdzić innych, mieć otwarte serce, pamiętać o bliskich. Dbać o zdrowie, umieć określić, co się chce w życiu osiągnąć i dążyć do tego.
Na zakończenie spotkania ksiądz biskup Piotr Sawczuk wszystkim zebranym, całej społeczności szkolnej udzielił pasterskiego błogosławieństwa. Wyrazami wdzięczności za przybycie, podzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem były obrazki wykonane przez uczniów, którymi zostali obdarowani goście. Tak ważne spotkanie na długo pozostanie w pamięci każdego uczestnika uroczystości, a zwłaszcza dzieci. Jednym z najlepszych sposobów na inspirowanie do działania i osiągania swoich celów jest dawanie młodym ludziom dobrych przykładów.
Autor: p. Katarzyna Nowik
Wystawa kolejnictwa i piknik w parku
miejskim
W niedzielę 23-go czerwca o godz. 14:00 w Izbie Regionalnej Stowarzyszenia "Bugowiaki" w Terespolu (hala przy ul. Wojska Polskiego 130) odbyło się otwarcie wystawy związanej z kolejnictwem z prywatnych zbiorów pana Sławomira Denickiego z Małaszewicz Dużych - wieloletniego pracownika PKP.
Tuż potem odbył się mini-piknik, podczas którego nie obyło się bez kilku atrakcji. Tatarzy ze Studzianki, którzy pod okiem Łukasza Wędy prężnie krzewią kulturę tatarską w całym regionie, zaprezentowali oryginalne stroje oraz strzelanie z łuku do celu. Działania animacyjne dla dzieci i młodzieży zaprezentowali szczudlarze z hrubieszowskiego stowarzyszenia SAAK. Natomiast Terespol reprezentowany był przez aktywną młodzież, skupioną wokół grupy ASG "Korpus Wschodni”, która zaprezentowała repliki współczesnej broni i umundurowania. Obecna była również firma EcoDay, która obejmując patronat ekologiczny nad imprezą, prezentowała sposoby na odnawialne źródła energii, w tym kolektory słoneczne. Najmłodsi mieli okazję pobawić się na "dmuchanych zamkach”.
Podziękowania należą się restauracji Galeria Smaków za użyczenie prądu.
Organizatorem pikniku było Regionalne Stowarzyszenie - "Bugowiaki”, które wspierała Fundacja Dzieciom ,,Zdążyć z Pomocą” w osobie p. Bogusławy Hawryluk Matalińskiej
Festyn w Janowie
W dniach od 1 do 5 maja 2013 zorganizowano w Janowie Podlaskim (d. Biskupim) II Jarmark Artystyczno-Historyczny. Jarmark odbył się jako nawiązanie do dawnej tradycji jarmarków, których prawo organizacji nadali byłemu miastu już w XVI w. polscy królowie. Była to pierwsza impreza połączona z EcoDay Festynem Rodzinnym. Wszystkich przybyłych przywitał wystrzał z armaty (podziękowania dla p. Lecha Orlińskiego z Bractwa Kurkowego) oraz taniec dzieci z Zespołu "Chotyłowiacy", które przywiozła p. Ewa Lipowiecka. Kolejnych atrakcji było naprawdę dużo:
pokaz ratownictwa przygotowała Straż Pożarna z OSP w Janowie Podlaskim, była również obecna Policja, klub motocyklowy z Terespola, mężczyźni z Korpusu Wschodniego, warsztaty łucznictwa tatarskiego poprowadził Łukasz Węda, pokaz pracy naturalnej z koniem - Daria Łysiuk, przejażdżka na kucykach - Gospodarstwo Agroturystyczne Czesławy Caruk, jazdę w siodle oferowało Gospodarstwo Agroturystyczne "u Mroza" - Joanny Sokoluk.
Konkursy z nagrodami odbyły się dzięki pracownikom Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” oraz firmie EcoDay z Białej Podlaskiej, gdzie główną nagrodą był odkurzacz.
Konkurs „Słodkie dzieci” prowadziły Kasia Sadowska i Milena Maślewska, a panie pielęgniarki z Ośrodka Zdrowia w Janowie Podlaskim, badały nieodpłatnie poziom glukozy we krwi oraz ciśnienia - dzięki wsparciu Starostwa Bialskiego. Konkurs na temat Uni Europejskiej poprowadził Mariusz Osypiuk - asystent prof. Leny Kolarskiej - Bobińskiej. Energetyczny zespół Chupacabra Crew dał pokaz tańca breakdance. Członkiem zespołu jest m.in. Olga Urbanowicz jako jedyna dziewczyna.
Wystawcy stawili się mimo straszącego deszczu - dotarła m.in. p. Patrycja Truchlińska z Krakowa - oferując ręcznie szyte poduszki - przytulanki. Odwiedzili nas goscie z najodleglejszych zakątków Polski oraz twórcy ludowi, działąjący przy Zwiazku Polaków na Białorusi z Brześcia.
Konferansjerem była niestrudzona Bogusława Hawryluk-Matalińska. Liczne nagrody dla uczestników Festynu oraz warsztaty odbyły się dzięki wsparciu Funadacji "Zdążyć z Pomocą" – Grupa OPP Nr12 w Koroszczynie. Grupa OPP Nr 12 już 2-gi rok bardzo aktywnie wspiera janowskie inicjatywy wśród dzieci i młodzieży.
Po południu nad Janowem pojawiła się motolotnia p. Waldemara Gronostajskiego - była to jedna z niewielu okazji, aby przyłączyć sie i zobaczyć osadę z lotu ptaka.
Przedstawiciel naszego Stowarzyszenia, pan Sławomir Denicki wszedł w skład Komisji ds. Oceny Wniosków Projektowych w konkursie Ministra Spraw Zagranicznych „Wspólne działania polsko-białoruskie 2013.
Oprócz przedstawicieli Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej, przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagraniczych czy przedstawicieli Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą, w skład Komisji wszedł członek naszego Stowarzyszenia, z czego jesteśmy bardzo dumni, gratulujemy koledze Sławkowi, będąc pewnymi wzorowego wypełniania przyjętych obowiązków.
Oto skład całej Komisji Skład komisji:
-
Przewodniczący: Dyrektor Jacek Multanowski, DDPiK;
- Zastępca Przewodniczącego: Przemysław Grabowski, DDPiK;
Członkowie - pracownicy MSZ:
- 1 osoba z Departamentu Wschodniego: Paweł Grotowski
- 1 osoba z Departamentu Współpracy Rozwojowej: Ignacy Żarski
- 1 osoba z Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą – Beata Żuk
- 1 osoba z Biura Rzecznika Prasowego: Justyna Tyburczy
- 10 osób z Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej: Olga Jabłońska, Ewelina Brudnicka, Joanna Karasek, Joanna Matyjasiak, Monika Marczak, Magdalena Wojdasiewicz, Aleksandra Kucy, Irena Nagórska, Anna Flont, Piotr Erenfeicht
- 1 osoba – przedstawiciel organizacji pozarządowej: Sławomir Denicki, Regionalne Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Nadbużańskiej „Bugowiaki”
- Sekretarz: Katarzyna Węzowska, DDPiK
Film "Moja mała ojczyzna"
Prezentujemy krótki film o Neplach "Moja mała ojczyzna" autorstwa Antoniego Stefaniuka, narracja Marek Omelan.
Film chroniony jest prawami autorskimi. Kopiowanie zabronione.
Jednocześnie informujemy, że film na płycie DVD jest do nabycia w siedzibie Stowarzyszenia w Terespolu, ul. Wojska P{olskiego 132
email: bugowiaki@gmail.com
Kamienna Baba — dodatek do „Legend"
Ten zagadkowy kamień jest obiektem wielu naukowych badań i przyczyną dyskusji. Jest kilka kojarzonych wersji, dotyczących jego historii. Według niektórych, może to być czczony niegdyś bożek, ale również dobrze może to być krzyż pokutny. Byli i tacy, którzy uważali, że w ten sposób zaznaczone jest miejsce ukrycia skarbu. Tym, co tak uważali - próbując przy tym ten skarb odnaleźć - skończyło się tragicznie.
Ogólnie przyjęta wersja mówi, że jest to stary kamienny krzyż z okresu wczesnego średniowiecza. Mówią o tym ślady zniszczenia głazu, tym samym będąc jednym z namacalnych dowodów na to, że historia Nepli jest bardzo stara i ciekawa. Widoczne ociosania krzyża pochodzą z XIV, bądź XV w. Mogą jednak być nawet wcześniejsze. Oprócz naukowych wersji i opisów, kamień ów jest bohaterem bardzo ciekawej LEGENDY.
Według legendy kamień ten to. . .BABA. A może bardziej młoda i piękna dziewczyna!!!
Zakochała się ona w młodzieńcu, który nie był akceptowany przez jej rodziców. Tragedia tej panny polegała na tym, że wbrew ich woli, postanowiła go poślubić. Matka mało, że nie udzieliła błogosławieństwa na nową drogę życia, to zrozpaczona wypowiedziała słowa okrutnej klątwy -„Bodaj byś się lepiej w kamień zamieniła, niż miała z nim stanąć na ślubnym kobiercu". Panna pozostała niewzruszona, ani na zalaną łzami matkę, ani na wypowiadane przez nią słowa. Chociaż również zalała się łzami, wsiadła do karety, aby zrealizować swoje marzenie: poślubić ukochanego! Kiedy orszak weselny ruszył do kościoła - jak w tajemniczych sytuacjach bywa tak i wówczas również -pannie młodej PO TRZYKROĆ! wypadała chusteczka. Dwukrotnie chusteczkę podali młodej jej drużbowie.Za trzecim razem panna młoda pochyliła się sama. Było to na uroczym wzgórzu na skraju Nepli. Jakże blisko już było do kościoła!!! Zadziałały wówczas wypowiedziane słowa klątwy. „Średniowieczna nieposłuszna panna" nigdy nie dojechała do kościoła i nie zrealizowała swoich marzeń. Do dzisiaj zdobi i tak urocze wzgórze Nepli. Zamieniła się bowiem w kamień. Być może jest on przestrogą przed nieposłuszeństwem dzisiejszym pannom i kawalerom.
A Ty? Potrzebujesz takiej przestrogi, czy jesteś posłuszna?
Na liczne prośby czytelników „Legend", dodatkowo opisałam niniejszą, z różnych powodów nie znalazła się ona bowiem w opracowanej książeczce - za co mogę jedynie wszystkich przeprosić.
Autorka: Bogusława Hawryluk-Matalińska
Inne artykuły - kliknij, aby pobrać.
Aktywna wiosna 2008 - pobierz.pdf | Artykuł o współpracy z p. J. Mydlakiem - pobierz .pdf |
Izba Regionalna 2008 - pobierz .pdf | Aktywność 2009 - 2011 - pobierz .pdf |
Izba Regionalna podziękowania 2008 - pobierz .pdf | Festyn rodzinny 2011 - pobierz .pdf |
Folder 2008 - pobierz .pdf | Wystawa w Neplach 2011 - pobierz .pdf |
Pro Bono 2008 - pobierz .pdf | Otwarcie ścieżki edukacyjnej - pobierz .pdf |
Podziękowania 2008 - pobierz .pdf | Szkolenie w Suścu - pobierz .pdf |
Sprawozdanie 2008 - pobierz .pdf | Wiosenna wycieczka 2011 - pobierz .pdf |
Aktywność 2010 - pobierz .pdf | Aktualności 2012 - pobierz .pdf |